Diyetisyen Selma Önelge Gür kimdir?

Selma Önelge Gür

Diyetisyen

1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü’nden mezun olan Diyetisyen Selma Önelge Gür, özel sektörde bir gıda firmasında bir yıl süreli çalışmasının ardından 1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde (EÜTF) diyetisyen olarak göreve başladı.

Selma Önelge Gür, çeşitli kliniklerde çalışmanın yanısıra 1994 – 1997 yılları arasında EÜTF’de başdiyetisyenlik görevini üstlendi. Bu dönemde Beslenme ve Diyet Bölümü’nün kurumsallaşmasında rol alan Selma Önelge Gür, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü’nde göreve başladı.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden 2004 yılı başında emekli olan Önelge Gür, gıda sektöründeki çeşitli firmalara ve spor merkezlerine danışmanlık çalışmaları yanında 2013 yılı sonuna kadar Diyetistanbul bünyesinde mesleki çalışmalarını sürdürdü. Selma Önelge Gür Beşiktaş Belediyesi tarafından 65+ olarak bilinen 65 yaş üstündeki gruba diyetisyen ve psikolog desteği veren grupta da görev yaptı.

Selma Önelge Gür, Rotary gibi çeşitli sivil toplum örgütlerinde genel sekreterlik ve meslek hizmetleri komitesi başkanlığı gibi görevler üstlenmenin yanı sıra Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) İstanbul Şubesi’nde 2000-2002 Dönemi Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Bu görevi takiben 2002-2006 yılları arasında TDD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nda tekrar görev alan Selma Önelge Gür, şube yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.. Selma Önelge Gür, 2008 Eylül ayına kadar TDD İstanbul Şubesi Etik Kurul ve Denetleme Kurulu üyeliğini de üstlendi. Gür, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Tetra Pak’ın Sağlıklı Yaşam Elçileri Kulübü için danışmanlık yaptı.

Halka sağlıklı beslenme ve gıda konularında bilgi vermeyi amaçlayan sosyal sorumluluk projelerine özel bir zaman ayıran Selma Önelge Gür, bu kapsamda Beslenme ve Diyet Portalı – www.beslenmevediyet.com ile Diyetisyenin Sesi İletişim Platformlarında paylaşımlarını  sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.